Udlændingenævnets afgørelse af 15. august 2024 – Medfølgende familie – Ej persongruppe
Udlændingenævnet omgjorde i august 2024 Styrelsen for International Rekruttering og Integrations afgørelse om afslag på opholdstilladelse som medfølgende familiemedlem.
Sagens faktiske omstændigheder
Ansøgeren søgte i juli 2022 som medfølgende familiemedlem til sin mor, der er meddelt opholdstilladelse efter positivlisten jf. udlændingelovens § 9 a, stk. 2, nr. 2. SIRI meddelte i juni 2023 afslag på opholdstilladelse som medfølgende familiemedlem jf. udlændingelovens § 9 m, stk. 1, idet ansøgeren ikke var et mindreårigt barn og derfor ikke omfattet af den persongruppe, der efter praksis kan meddeles opholdstilladelse som medfølgende familiemedlem til en udlænding, der arbejder i Danmark. SIRI vurderede endvidere, at der ikke forelå sådanne ganske særlige omstændigheder, der kunne begrunde, at ansøgeren alligevel burde meddeles opholdstilladelse som medfølgende familiemedlem.
Udlændingenævnets afgørelse
”Udlændingenævnet ændrer Styrelsen for International Rekruttering og Integrations afgørelse.
Udlændingenævnet ændrer SIRI’s afgørelse.
Udlændingenævnet vurderer således, at [ansøgeren] ikke bør meddeles afslag som medfølgende familiemedlem til en udlænding, der arbejder i Danmark, jf. udlændingelovens § 9 m, stk. 1.
Udlændingenævnet finder, at væsentlige erhvervs- eller beskæftigelsesmæssige hensyn taler for, at [ansøgeren] bør meddeles opholdstilladelse som medfølgende til sin mor, [referencen], idet [referencen] ikke vil have et incitament til at blive i Danmark og udøve sin beskæftigelse, hvis ikke hendes datter også kan opholde sig i landet.
Udlændingenævnet finder desuden, at der i den forbindelse foreligger ganske særlige omstændigheder, der kan begrunde, at [ansøgeren] – uanset at hun er fyldt 18 år – derfor bør meddeles opholdstilladelse som medfølgende familiemedlem.
Udlændingenævnet lægger efter det oplyste således til grund, at [referencen] er [ansøgerens] eneste forsørger og omsorgsperson, og at [ansøgeren] ikke vil være i stand til at klare sig uden sin mor.
Udlændingenævnet har herved lagt vægt på, at [ansøgeren] lider af autisme (Aspergers Syndrom), angst, selektiv stumhed, indlæringsvanskeligheder og søvnløshed, og at det er oplyst, at hun grundet mobning, angst og indlæringsvanskeligheder er blevet hjemmeskolet siden 6. klasse. Det er desuden oplyst, at hun ikke er i stand til at deltage i sociale arrangementer eller klare sig selv i hverdagen, at hun skal have hjælp til at huske at spise og iklæde sig tøj, og at hun aldrig har boet alene eller vil kunne dette. Endelig er der ikke oplyst om en anden forælder eller anden familie, som [ansøgeren] har kontakt til.
Udlændingenævnet bemærker endeligt, at hensynet til Danmarks internationale forpligtelser, herunder særligt Den Europæiske Menneskerettighedskonventions (EMRK) artikel 8 (ret til respekt for privatliv og familieliv), tilsiger, at [ansøgeren] bør meddeles opholdstilladelse som medfølgende til sin mor, [referencen].
Udlændingenævnet har derfor tilbagesendt sagen til SIRI med henblik på, at styrelsen kan tage stilling til, om [ansøgeren] opfylder de øvrige betingelser for opholdstilladelse i Danmark.
[Ansøgeren] vil således modtage en ny afgørelse fra SIRI.”
ERH/2024/55
Senest opdateret: 15-08-2024
Udgiver: Udlændingenævnet